توضیحات محصول

تعداد صفحات:20

نوع فایل:word

فهرست مطالب:

چکیده

خلاصه تاریخچه

مقدمه ای بر ترموالکتریک

روش کار ترموالکتریک

ژنراتور حرارتی

کاربرد سرمایی و گرمایی سیستم ترمو الکتریک

عملکرد تولید توان در سیستم ترمو الکتریک

مزایای سیستم ترمو الکتریک

اثر پلتیه

استفاده از نانو ساختارها برای تولید مبدل ترموالکتریک

نانو ابزار ترموالکتریک برای تبدیل گرما به الکتریسیته

محاسبات طراحی

منبع تغذیه

بار غیر فعال

نصب سیستم

سطح آمادگی فناوری ترموالکتریک

صرفه اقتصادی نیروگاه‌ های ترموالکتریک با تولید انرژی تجدید پذیر

منابع

 

چکیده:

ترموالکتریک (ThermoElectric) علم تبدیل گرما به انرژی الکتریکی (Seebeck) و یا به طور معکوس تبدیل انرژی الکتریکی به گرمایش و یا سرمایش (Peltier) است. علم تبدیل گرما به انرژی الکتریکی این امکان را فراهم می‌آورد که انرژی حرارتی اتلافی به صورت انرژی الکتریکی ذخیره شود. با وجود آن که بازدهی این نوع تبدیل معمولاً کم است ولی مدتی است که به دلیل تجدیدپذیر بودن آن مورد توجه قرار گرفته است و تحقیقات و پیشرفت‌های بدیعی در ساخت مواد جدید و یا ساختارهای متفاوت در اندازه نانو متری در حال انجام است. با وجود آن که تحقیقات گسترده‌ای برای تولید نانوساختارها و نانو مواد جدید برای کاربرد ترموالکتریک در حال انجام است ولی هنوز هم ماده‌ای که بتواند به طور قاطع برای این کاربرد معرفی شود ساخته نشده و ساخت ماده مناسب باعث خواهد شد تا روش ترموالکتریک در میان روشهای برداشت انرژی، جایگاه والا داشته باشد. نوید بخش‌ترین کاربرد ترموالکتریک در زمینه ذخیره انرژی، بازیافت حرارتی ماشین‌های گرمایی، به خصوص در کاربرد حمل و نقل، و تبدیل حرارت بدن انسان به انرژی در دستگاه‌های قابل حمل و نقل است. در برداشت انرژی به روش ترموالکتریک چندین مانع برای غلبه وجود دارند که از آن جمله میتوان به بازدهی کم، سمی بودن و دسترسی محدود به عناصر شیمیایی که در ترکیبات مواد ترموالکتریک بکار میروند اشاره کرد. در این زمینه چالش اصلی فناوری نانو بهبود بخشیدن بازدهی مواد ترموالکتریک با هزینه ساخت کم است.

 

خلاصه تاریخچه:

اوایل قرن نوزدهم آقایان، Thomas Seebeck و Jean Peltier، توانستند پدیده ای را که پایه صنعت ترموالکتریک امروز است کشف کنند. Seebeck یافت که اگر در محل اتصال دو هادی غیر مشابه اختلاف دما ایجاد نماید، جریان الکتریکی جاری می شود.

از طرفی دیگر، Peltier ثابت کرد که جریان عبوری از میان دو هادی غیر مشابه، باعث میشود که گرما یا منتشر شود و یا در محل اتصال جذب شود.

به هر حال پس از پیشرفت های نیمه قرن بیستم در فناوری نیمه هادی کابردهای عملی وسایل ترموالکتریک ممکن گردید. با فناوری های مدرن، اکنون ما میتوانیم طرحهای ترموالکتریکی را تولید کنیم که پمپ گرمای موثر حالت جامد را برای سرمایش و گرمایش ایجاد میکنند.

بسیاری از این واحد ها همچنین میتوانند برای تولید توان DC در شرایطی خاص استفاده شوند (مانند تبدیل گرمای تلف شده به جریان الکتریکی). کاربردهای جدید و اغلب جالب ترموالکتریک هر روز در حال پیشرفت است.

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که برای این کالا دیدگاه می‌نویسد. “دانلود پروژه ترمـوالـکـتـریـک”

خرید vpn